Napsat efektivní životopis může být na první pohled velmi jednoduché. Existují však jistá pravidla, které ne každý zná a které je dobré mít při jeho tvorbě na paměti.
1. Pravdivý:
V životopise nikdy nelžete. Nepravdivé informace si může zaměstnavatel jednoduše ověřit. Situace se tak snadno otočí proti vám a mínění personalisty o vaší osobě klesne na bod mrazu. Pamatujte, že lhát v životopisu se nevyplácí. Zaměstnavatelé a ani portály práce lži nemají rádi.
2. Přesný:
Uvádějte vždy přesná data trvání svých studií i zaměstnání i jejich doslovný název.
3. Přehledný:
Struktura vašeho životopisu musí být logicky uspořádaná, aby se v něm váš potenciální zaměstnavatel dobře vyznal a lehce našel přesně ty informace, které hledá. Nepřehánějte to však se styly, ani s různými barvami písma.
4. Aktuální:
Průběžně své CV aktualizujte. Pak se vám nemůže stát, že vám v životopisu bude chybět například cenný rekvalifikační kurz, který jste minulý měsíc úspěšně absolvovali.
5. Stručný:
Vyhněte se zdlouhavým popisům. Soustřeďte se na důležitá fakta. Před dlouhými větami dejte raději přednost heslovitému psaní v bodech.
6. Retrospektivní:
Začněte nejdříve s vašimi posledními pracovními zkušenostmi a nejvyšším dosaženým vzděláním. Nejaktuálnější informace jsou totiž nejvíce sledované.
7. Relevantní:
Do životopisu uvádějte vždy jen praxi nebo vzdělávací kurzy, která se váží k pracovní pozici, o níž se ucházíte. Držte se požadavků zaměstnavatele a prezentujte pouze podstatné informace.
8. Reprezentativní:
Zamyslete se nad svými klady a vyzdvihněte své profesní kvality. Zdůrazněte právě ty silné stránky, které z vás dělají ideálního kandidáta na pozici, o níž máte zájem.
9. Bezchybný:
Pečlivě si zkontrolujte překlepy i gramatické chyby a používejte spisovnou češtinu. Pravopisné chyby jsou v životopise neomluvitelné.
10. Profesionální:
Pokud se vaše zájmy nevztahují k vybrané pracovní nabídce, nezmiňujte je. Stejně tak se vyvarujte zdrobnělin a přezdívek v e-mailu, to opravdu nepůsobí profesionálně.
Na základě takto sestaveného životopisu očekávejte pozvání k přijímacímu pohovoru – držíme vám palce. A pokud je pracovní smlouva na spadnutí – gratulujeme, ale nezapomeňte si přečíst článek o tom, co by ve smlouvě rozhodně nemělo chybět.
0 komentářů u “Pravidla kvalitního životopisu”