Šafrán je nedražší koření na světě. Proč? Protože, se sklízí pouze ručně, žádná moderní technika pro získávání tohoto koření není možná. Doba sklizně šafránu je velmi krátká. Se sběrem se začíná ihned po svítání, jinak hrozí, že blizny pod vlivem slunce vyblednou. Když se květ neutrhne do 48 hodin, uvadá. Na 1 kilogram sušeného šafránu je prý potřeba 5 kilogramů čerstvých blizen. Sběrači tedy není co závidět.
Blahodárné účinky šafránu
K čemu je šafrán dobrý? Všeho moc škodí a i šafrán ve vysoké dávce může být škodlivý a způsobovat bolesti hlavy a překrvení orgánu. V malém množství je, ale velice užitečný. O jeho léčivých účincích se můžeme dočíst na papyrech starých více než 5000let. Šafrán má uklidňující účinky, podporuje trávení a vylučování žluči a moči. Pomáhá proti kašli a astmatu. V historii byl považován za afrodiziakum. Dále snižuje hladinu krevních tuků a cholesterolu. Lze jej rovněž použít při poruchách menstruace. Je také součásti Švedských kapek.
Použití šafránu v naší kuchyni
Používá se jako léčivo, barvivo, složka parfémů a také jako koření. Bez šafránu jako koření se Středomořská kuchyně neobejde. Asi jsme již slyšeli o šafránové rýži nebo šafránových bramborech, šafrán se ale hodí i do moučníků, likérů, polévek, k masu, rybám. Vynikající je v kombinaci se sýrem, houbami, špenátem, mrkví a jinou zeleninou. Pomáhá nám barvit pečivo. Takže jednoduchá pomůcka pro použití, pokud chcete jídlu dodat nažloutlou barvu a aroma, sáhněte po šafránu, a co se množství týče, mějte na paměti, že jde o nejdražší koření světa!
Ještě jedna praktická rada na závěr. Mletý šafrán je pro vaření jistě praktičtější, ale doba trvanlivosti je zpravidla jeden rok. Šafrán v celku je třeba nadrtit, ale sušené blizny vydrží i 10let.
0 komentářů u “Šafrán – nejdražší koření světa”