Patrně již asi díky četným informacím v různých médiích vítr, že v pátek 20. března dojde k zajímavé astronomické události a to přibližně mezi 9. až 12. hodinou, kdy bude sluneční kotouč zakryt ze 73% Měsícem. Jinými slovy se bude jednat o částečné zatmění Slunce, avšak bude největší od roku 2011 a navíc poslední až do roku 2021. Pokud tedy jen trochu můžete, bude zajímavé se na tuto událost podívat a určitě si z ní pořídit i nějakou dokumentaci, nedochází k ní přeci jen každý týden či nějak pravidelně jako k řadě běžných věcí.
Jaké bude v pátek ráno a dopoledne počasí?
V současné době ovlivňuje počasí u nás rozsáhlá tlaková výše se středem nad SV Evropou a přináší slunečné počasí, dokonce bude na většině území dnes a zítra zcela jasno či maximálně skoro jasno. Současně k nám proudí teplý vzduch od JV a tak lze konstatovat, že panuje jarní ráz počasí. Teplé proudění bude ovšem v dalších dnech slábnout a během noci na pátek se začne od SZ k našemu území přibližovat studená fronta, která o víkendu přeruší toto slunečné a hlavně teplé počasí. Může fronta pokazit v pátek pozorování zatmění? Zejména v Čechách ano a to čím dále na Z/SZ, tím více. Od SZ bude ráno docházet k postupnému přibývání vysoké oblačnosti, která bude uvádět přechod studené fronty. Během dopoledne se přidá střední oblačnost. Zpočátku bude sluneční kotouč oblačností jen zastřený, ale v případě že začne přibývat oblačnosti středního patra, která bude navíc postupně houstnout, tak by nemuselo být zatmění dobře viditelné. Toto hrozí tedy na Z/SZ Čech, jinde by mělo být dopoledne jasné až skoro jasné. Vlivem vyjasnění lze v pátek ráno očekávat teploty kolem 0°C, při zemi časté přízemní mrazy. Odpoledne teploty vystoupí ke 13°C, ale díky slunečnímu svitu se bude rychle oteplovat i dopoledne, jak bylo zmíněno od SZ bude svit zmírňován první oblačností. Takže pokud si střední oblačnost nepospíší, mělo by zatmění proběhnout na celém našem území bez větší oblačnosti.
Astronomické jaro začne několik hodin po zatmění, jaké počasí ho uvede?
V pátek 20.3.2015 před koncem dne, přesněji ve 23:44 SEČ, začne astronomicky jarní sezóna. Jen připomeneme, že klimatologické jaro začalo se začátek měsíce března, jen ale pro klimatické a meteorologické účely. V pátek nás čeká současně změna v charakteru počasí, v noci na sobotu bude přes naše území putovat studená fronta. Hlavní oblačnost se k nám dostane tedy v noci na sobotu a během sobotního dopoledne se od SZ přidají občasné srážky, které by měly vykazovat při přechodu přes naše území slábnoucí charakter. Přinese tedy jen slabé srážky a přechodně zvetšenou oblačnost. Pronikne k nám za ní studený vzduch, ale zejména podle posledních výpočtů numerických modelů jen velmi přechodně.
Jaké počasí nás čeká v dalších dnech astronomického jara? V neděli by mělo opět díky rozšiřující se tlakové výši ubývat oblačnosti a anticyklonální ráz počasí se obnoví, současně s ním se obnoví i příliv teplého vzduchu od JV a tak v počátku nového týdne budou teploty opět stoupat nad 10°C, v polovině týdne možná i nad 15°C podobně jako tomu bylo včera. Každopádně březnové teploty ohledně dlouhodobého normálu jsou poněkud nižší a proto je nutné očekávat, že takto vysoké teploty budou opět jen jakýmsi výkyvem a změna v rázu počasí přinese také změnu cirkulace a dojde opět k ochlazení, které též nebude patrně trvat nijak dlouho. Jen je zajímavé pozorovat současný vývoj počasí a to zejména příchod zmíněných změn v rázu počasí směrem k horšímu = ve smyslu příchodu oblačnosti, srážek a ochlazení či rychlejšího větru. Ochlazení přijde převážně před víkendem nebo přímo na víkendové dny, kdy má většina obyvatel volno a naopak slunečné a teplé počasí panuje v týdnu. S určitou mírou nadsázky lze konstatovat, že to počasí dělá lidem schválně.
St 18.3.: slunečno, min. 4/0°C, max. 11/15°C
Čt 19.3.: jasno, min. +2/-2°C, max. 10/14°C
Pá 20.3.: polojasno, min. +2/-2°C, max. 9/13°C
So 21.3.: oblačno sl.déšť, min. 4/0°C, max. 6/10/12°C
Ne 22.3.: polojasno, min. +3/-1°C, max. 3/7°C
Po 23.3.: slunečno, min. +2/-2°C, max. 8/12°C
Út 24.3.: slunečno, +3/-1°C, max. 10/14°C
St 25.3.: slunečno, min. 4/0°C, max. 12/16°C
Existuje vysvětlení toho, proč se často počasí pokazí na víkend?
Jistá teorie, která je ze všech pravděpodobně nejserióznější a nejpravděpodobnější je také spojena s lidstvem. Traduje se, že existuje takový uzavřený cyklus spojený s lidskou činností na Zemi. Na celé Zemi, zejména ve velkých městech a průmyslových oblastech se přes týden pracuje, více jezdí automobily atd., začne se v pondělí a každý den tyto činnosti produkují zplodiny, které stoupají do atmosféry a dle fyzikálních zákonů kouřové částice podporují vznik oblaků – proces kondenzace na kondenzačních jádrech, což jsou veškeré prachové miniaturní částečky. Takže během týdne započne vznik oblačnosti, která se stane postupně srážkově významnou po nasátí vlhkosti u vodních ploch a než doputuje nad pevninu v podobě frontální vln produkující srážky a obecně zhoršující počasí, tak je konec týdne či víkend. V této době se současně zastavuje činnost, nastávají dny pracovního klidu, ale nad pevninami je přes týden vytvořená oblačnost, ta se o víkendu tvořit přestane či se tvoří o poznání méně a proto první pracovní den převažuje často opět pěkné počasí.
Nyní nutné dodatky k výše zmíněné a zjednodušené teorii. Do jisté míry je pravděpodobně pravdivá, ale rozhodně si ji nelze vykládat komplexně, ve smyslu že vždy a každý týden tvoří veškerou oblačnost, resp. napomáhají tvorbě veškeré oblačnosti prachové částice z průmyslu a dopravy a to na celém Světě. Zajisté to tak není, stejně tak není 100% pravidlem zhoršení počasí na víkend. Jedná se jen o převažující trend počasí a to zejména v některých oblastech a v některém období, stejně tak tato lidská činnost jen částečně podporuje vznik oblaků, není ale ovšem hlavním „motorem“ tvorby oblaků či dokonce aby na ní byla tvorba oblaků nějak závislá.
Počasí se ale bude měnit vždy podle svého, na základě podmínek v atmosféře, neboť pracovní a nepracovní dny, hodiny, období dovolených a další existují pouze mezi lidmi. Počasí tedy jednoduše řečeno nemá žádný „jízdní řád“.
0 komentářů u “Počasí na zatmění se vydaří, poté přijde změna”