Musíme se bohužel podívat pravdě do očí a přiznat si, že současné Česko je země kávových barbarů. Velká část konzumentů bohužel vůbec nemá tušení, jak opravdová káva chutná. Kupujeme v supermarketech nekvalitní robustu, která je umletá několik měsíců, nebo dokonce let, před spotřebováním. Devadesát procent lidí si doma připravuje „českého turka“ a vůbec neví, že je to nejhorší a nejméně zdravý způsob přípravy kávy. V restauracích nám běžně nabízejí piccolo, které ve skutečnosti vůbec neexistuje.
Dříve tomu však bylo zcela jinak. Do Čech se káva dostala v průběhu 17. století a v 18. století u nás začaly vznikat první kavárny. Zpočátku byla káva vnímána jako drahý a módní nápoj. Postupem času se však dostávala i k širším vrstvám obyvatel. K největšímu rozvoji kavárenství dochází v meziválečném období, kdy vzniká mnoho kaváren a pražíren kávy. Kavárny byly nedílnou součástí kultury v našich městech. Scházeli se zde vzdělanci, literáti, studenti a umělci. Tuto skvělou dobu bohužel přerušila 2. světová válka. Pro nedostatek kávy se začaly používat levné náhražky jako cikorka a melta. Ani poválečné období nebylo lepší. To, co nezničila válka, to ukončil komunismus. Z Česka zcela vymizely soukromé pražírny a povědomí o tom, jak dobrou kávu upražit a připravit. Mnohé věhlasné kavárny byly zavřeny.
V několika posledních letech se však začínají objevovat malé lokální pražírny a kvalitní kavárny, kde ví, že není káva jako káva. Je jich zatím jako šafránu, ale jejich počet pomalu roste. Sílí i zájem lidí o to, jak si kvalitní kávu připravit doma. Tito lidé vědí, že za několik korun na víc, se jim dostane kvalitní kávy s jedinečnou chutí a aromem. Mohou poznat rozdíly mezi jednotlivými odrůdami kávy a místy pěstování. Právě pro tyto zákazníky jsou zde již zmíněné malé pražírny a prodejny, specializované se na kávu a zboží s kávou související. Nabízejí většinou kvalitní 100% arabicu a rovněž poskytují informace, jak dobrou kávu připravit. Kvalitní kávu lze zakoupit také v několika kvalitních e-shopech. Jedním z těchto e-shopů je i www.kamikava.cz. Kamikava se snaží šířit kávovou osvětu a nabízet zákazníkům kvalitní 100% arabicu za příznivé ceny. Tato káva je dodávána přímo z pražírny a k zákazníkovi se dostane několik dnů po upražení. V nabídce lze nalézt rovněž dárková balení a příslušenství pro přípravu kávy, jako jsou kvalitní mlýnky na kávu a jednoduché kávovary.
0 komentářů u “Česko – země kávových barbarů”