Určitě jste někdy měli tu čest – čokoládová fontána bývá vděčnou dekorací rautového stolu, výborně se hodí na každou větší oslavu nebo svatbu, někteří ji mají třeba i doma, i když samozřejmě malou, skladnou. V čokoládové fontáně se máčí kdeco, zejména však kousky čerstvého, sušeného nebo kandovaného ovoce. Tím, že se skutečně nejmenší modely dají koupit za pár babek, dobyla čokoládová fontána i nějaký ten panelákový obývák. Jaké bylo zděšení lidí, když zjistili, že desetikorunová čokoláda s mickey mousem jakési polské značky ve fontáně neteče a páchne…
Není velkým překvapením, že česká šetřivost zase způsobila malér. Na druhé straně – kdo to má vědět, když se o tom nikde nepíše, že? Takhle bezcitní my nebudeme, všechny důležité rady předáme popořádku.
Jaká čokoláda patří do čokoládové fontány?
Čokolády se liší. Ty nejdražší, třeba švýcarské nebo belgické se od těch z Penáče neliší jen obalem a značkou, ale hlavně složením, a to tak, že zásadně. Na vině je kakaové máslo, rostlinný tuk z kakaových bobů, který je díky poptávce kosmetických firem neuvěřitelně drahý. Kakaové máslo dává pravé čokoládě nejen část její chuti, ale hlavně způsobuje, že kakaový prášek drží jaksi pohromadě v tabulce. Pokud se kakaové máslo extrahuje, zbude kakao odtučněné, a z toho tabulka vyrobit nejde. Na řadu tak přichází levnější rostlinné tuky a někdy i další látky, které nahrazují samotné kakao. V čokoládové fontáně je to právě kakaové máslo, které se rozehřeje a zodpovídá za sametový tok přes jednotlivé kaskády.
Belgická čokoláda do fontán se prodává ve formě malých kousků nebo peciček, aby se snáz roztopila v misce čokoládové fontány. Její sametový vzhled je potom dán vysokým obsahem pravého kakaového másla. Zdroj: frigomat.cz
Pokud hledáte, určitě se zaměřte na čokoládu určenou výhradně pro čokoládové fontány. Prodává se v sáčcích nastrouhaná na malé kousky nebo ve formě peciček, aby se rovnoměrně a rychle rozpustila.
Jak funguje čokoládová fontána?
V dolní misce dochází k zahřívání čokoládových peciček až do jejich úplného roztavení. Poté zapneme čerpadlo, které v případě čokoládové fontány funguje jako šnekový dopravník. Tento šnek vynáší roztopenou čokoládu středovým sloupem do horní misky fontány, odkud volně kaskáduje zpátky. Jak prosté.
Průměrná čokoládová fontána z nerezové oceli. Najdete i menší modely pro malou party, ty se vyrábějí nejčastěji z odolného plastu, nebo i větší modely pro velké rautové stoly. U těch se počítá i se 150 hosty. Zdroj: frigomat.cz
Na nás je potom napíchnout kousky banánu, jahody nebo třeba i tvrdého sýra a nechat je pěkně obalit v čokoládě. Namáčet do čokolády lze opravdu všechno, zejména pokud se nezaleknete kombinací sladké a jiné, třeba slané chuti. Pozor si dejte jen na drobivé potraviny, které by ve výsledku mohly zanést čerpadlo.
Další zajímavé náměty najdete na našem mlsacím blogu: http://musthave-dolcegusto.blogspot.cz/
0 komentářů u “Čokoládové fontány přinesou hodně radosti, pokud nešetříte na čokoládě”