JAKÝ JE ROZDÍL MEZI DRUŽSTEVNÍM BYTEM A BYTEM V OSOBNÍM VLASTNICTVÍ?

Vybíráte-li byt, základní podmínkou je vlastnictví. Existuje několik druhů vlastnictví. Byt ve vlastnictví právnické osoby nebo byt obecní. Nejčastější vlastnictví je ale družstevní a osobní. Ať už se jedná o jakékoliv vlastnictví, při koupi bytu je nutné se ptát na všechny podmínky, stanovy, budoucí úvěry, opravy, rekonstrukce, poplatky apod. Všechny tyto aspekty mají vliv na budoucí náklady a užívání bytu i společných prostor domu.

Družstevní vlastnictví

Kupujete-li družstevní byt, kupujete si družstevní podíl, nikoliv byt jako takový. Nejste tak majiteli bytu, tím je stále družstvo, vy vlastníte pouze podíl v družstvu a jste tedy nájemníkem. Z tohoto důvodu jsou družstevní byty vždy levnější oproti bytu ve vlastnictví osobním. Je třeba se tedy družstva při koupi ptát, zda je v budoucnu možný převod do osobního vlastnictví, zda je splacena anuita a družstvo není zatíženo úvěrem. Při koupi družstevního bytu se nepodepisuje Smlouva kupní, ale Smlouva o převodu členství (Dohoda o převodu členských práv a povinností v bytovém družstvu). Družstevní byt tak není v katastru zapsán pod vlastníkem družstevního podílu, ale jako celek – bytový dům vlastněný družstvem. Kromě bytových jednotek, které již byly převedeny do osobního vlastnictví. Družstevní byt lze financovat úvěrem ze stavebního spoření. Hypotečním úvěrem sice také, ale byt musí být převeden do jednoho či dvou let do osobního vlastnictví.

Byt v osobním vlastnictví

Pokud si koupíte byt v osobním vlastnictví, jak už název napovídá, je pouze váš. Samozřejmě spolu s ním si kupujete také podíl na společných částech domu a pozemků k domu náležící. V katastru nemovitostí jsou bytové jednotky v osobním vlastnictví zapsány pod jejich vlastníkem. Oproti družstevnímu bytu lze byt v osobním vlastnictví zastavit třetí stranou. Tento druh vlastnictví lze financovat jak hypotékou, tak úvěrem ze stavebního spoření.

0 komentářů u “JAKÝ JE ROZDÍL MEZI DRUŽSTEVNÍM BYTEM A BYTEM V OSOBNÍM VLASTNICTVÍ?