Dokážete si představit, jak by vám bylo, kdybyste každý druhý oběd nestrávili, ale místo toho přišlo zvracení a další obtíže? Asi byste si zanadávali, zašli k lékaři a hledali řešení, co jíst, aby se to neopakovalo.
Fenka kříženého maltézského pejska Mája si sama vybrat svou stravu nemohla a byla odkázána na péči své majitelky, paní Dagmar ze Zlína. Ta naštěstí našla řešení a Mája je dnes v pohodě.
Prvotní příznaky problémů s trávením u psa
Sedmiměsíční fenka maltézského pejska Mája byla od svého útlého věku krmena granulemi, převážně Royal Canind (následně také Royal Canind I/D a Hills I/D). Od malička se však u ní začaly objevovat problémy s trávením. Po snězení většího množství potravy ji vyzvracela nestrávenou. Zvracení s průjmy se vyskytovaly také po barvených pamlscích a žvýkacích kostech. Trávící obtíže se objevovaly zhruba dvakrát týdně a majitelka pejska, paní Dagmar nevěděla proč.
Problémem byly potravinová barviva a kuřecí moučka
Paní Dagmar měla o Máju starost, a proto začala její stravu upravovat a zkoušet různé varianty. „Přibližně měsíc jsme jí stravu upravovala na dietnější, doplňovala o probiotika, aby se zažívání zklidnilo,“ vysvětluje paní Dagmar. Při postupném návratu k běžné stravě se ukázalo, že Máji vadí především potravinová barviva. Je tak možné, že se na jejím zdravotním stavu podepisuje upravená kuřecí moučka, která se vyskytuje ve většině granulí.
Trpí váš pejsek také podobnými problémy? Přečtěte si, jak tuto situaci řešit.
Jednou z příčin Májiných problémů byla nevhodná strava u chovatele, od kterého si paní Dagmar fenku koupila, během příkrmů po dobu prvních 7 týdnů jejího života. Následné změny při zkoušení různých granulí tento stav jen prodlužovaly. Maltézští psíci patří k plemenům, u kterých jsou problémy s nedostatečným trávením a přecitlivělostí poměrně časté. Je proto nutné dobře volit způsob výživy. Majitelka proto zvolila pro Máju granule OPTIMAnova Digestive. Zpočátku do 12 měsíců jejího věku granule Puppy, poté díky kladné reakci pejska přešla na dospělácké (Adult).
Brambory v krmivu jsou přírodním probiotikem
Krmivo OPTIMAnova Digestive obsahuje 70% králičího masa a brambory. Neobsahuje žádná barviva, obilniny (ani rýži), chemická dochucovadla či konzervanty. Králičí maso je jedno z nejlépe stravitelných a nejméně tučných druhů masa. Brambory poté patří k nejúčinnějším přírodním probiotikům. Chrání sliznici a tvoří výživu pro střevní bakterie zajišťující správné trávení a vstřebávání živin. Zejména proto jsou vhodnou volbou pro pejsky s citlivým trávením.
Mája dostává denně čtyři menší dávky, a je jí líp
Denní dávkování se jako u všech granulí řídí tabulkou od výrobce na obalu dle váhy a aktivity pejska. U Máji však tato dávka byla rozdělena do 4 malých, tak jak měla být již od štěňátka. Trávicí ústrojí tím pádem nebylo zatěžováno velkým množství potravy a nehrozilo vyvrhnutí nestrávené potravy nazpět.
Po každém krmení samozřejmě paní Dagmar dbala na to, aby měla fenka klidový režim alespoň hodinu. Šly spolu například na krátkou procházku na vodítku, aby Mája nikde neskákala či příliš neběhala.
Jak tedy můžete chránit trávicí ústrojí pejska?
-
Volte vyváženou stravu, v ideálním případě granule s králičím masem a brambory, které mají blahodárný vliv na trávení. Po měsíci s krmivem OPTIMAnova, kdy nebyly fence podávaný pamlsky s obilovinami, paní Dagmar u Máji nezaznamenala žádné zvracení ani průjem. Proto budou s krmivem pokračovat i nadále.
-
Omezte příjem pamlsků a mléčných výrobků. Po třech měsících od přechodu na krmivo OPTIMAnova Digestive, zažívání se upravilo a další potíže se nevyskytly. Majitelka i Mája jsou spokojené, přesto nadále dodržují omezení pamlsků a mléčných výrobků.
-
Krmení rozdělte do několika menších dávek a následně dodržujte klidový režim. Po snězení granulí nechejte pejska vždy alespoň hodinu odpočívat.
Chcete udělat něco pro zdraví vašeho pejska? Zjistěte více na http://www.optimanova.eu/cz/produkty/pes
0 komentářů u “Příběh fenky Máji: Velké problémy s trávením zmizely díky speciálnímu krmivu”