Ovlivnit realitu je tak snadné. Jídlo, které uvaří dvě kuchařky podle stejného receptu, ze stejných ingrediencí stejně nikdy nebude chutnat stejně. Proč je však subjektivita ve zpravodajství nebezpečná, a jak se proti ní bránit?
Jedna situace skýtá tisíce možností pochopení
Znáte to, dnes chybíte ve škole či v práci a zrovna ten den se tam stane ten největší skandál. Vaši spolužáci či kolegové jsou alespoň natolik solidární, že vám o té švandě, kterou jste propásli, vypráví znovu a znovu. Poté co slyšíte x-tou verzi vám z toho už pravděpodobně jde hlava kolem, protože každý vypráví ze svého pohledu a jednotlivé verze se často i diametrálně liší. K tomu samému jevu jen přenesenému dochází i ve zpravodajství.
Různé scénáře, aneb jak k nim dochází
Na každého člověka holt jakákoli situace působí jinak a často velmi různě. Vnímáme ji jinak důležitou a silnou, stavíme se odlišně k možným příčinám a „viníkům“ situace. To je však naprosto normální. Lidé holt neumí posuzovat nezaujatě a nahlíží často na problém ze svého pohledu, na základě svých zkušeností.
Ve zpravodajství není pro subjektivitu místo
Pokud jde však o zpravodajství, jeho nejdůležitější a stěžejní úlohou je nás informovat. Informovat o faktech, avšak nic víc! Žádná omáčka kolem, žádné zavádějící komentáře, či poznámky reportéra, žádné domněnky, které nejsou podložené. Zpravodajství by bylo být schopno podat nám pouze fakta, na základě kterých si mi sami utvoříme na problematiku názor, bohužel k tomu však často nedochází. A často to má nemalé následky!
Jak proti subjektivitě zpráv bojovat?
Nebudu vám lhát, je to doslova boj s větrnými mlýny, pokud se o něj však chcete pokusit, je zde pár možností. Musíte být zdravě nedůvěřivý a nevěřit hned všemu, co čtete či vidíte, jakkoli reálně se to může jevit. Přemýšlejte nad danou problematikou a především se informujete na různých zdrojích a nebuďte jen pasivním konzumentem jednoho zpravodajství.
0 komentářů u “Subjektivita do zpravodajství nepatří”