Říká se, že průvodní dopis je jedním z nejdůležitějších dopisů, které v životě napíšete. Na malém prostoru toho o sobě musíte říci tolik, abyste zaujali firemního personalistu a jemně ho popostrčili k tomu, aby vás pozval na osobní pohovor. Nevíte, jak správně průvodní dopis napsat? Přečtěte si náš článek o tom, co by nemělo v dopise chybět a k čemu vlastně slouží. S dobrým motivačním dopisem vám už žádná nabídka práce neunikne!
Něco z historie motivačních dopisů
Jako Evropané nejsme na psaní průvodních dopisů příliš zvyklí. Tato forma vlastní prezentace se k nám dostala ze Spojených států, kde se bez průvodního dopisu zkrátka neobejdete. Ptáte se, k čemu dopis přikládaný k životopisu slouží? Personalista se chce především ujistit, že správně chápete, o jakou pozici se ucházíte, a že dokážete prodat své schopnosti. Zároveň si ověří, že svedete napsat smysluplný text, který splňuje všechny formální náležitosti a ověří si vaše komunikační dovednosti.
Jaké máme typy motivačních dopisů?
Průvodní dopisy můžete psát při různých příležitostech. Jednotlivé druhy se příliš formálně neliší, ale mohou mít rozdílný obsah. Seznamte se se třemi typy průvodních dopisů:
1. Dopis jako reakce na vypsané výběrové řízení – průvodní dopis v tomto případě sděluje, proč jste právě vy tím nejvhodnějším kandidátem na danou pracovní pozici.
2. Průvodní dopis „naslepo“ – rádi byste pracovali ve firmě, která právě nenabízí žádnou volnou pozici? Nabídněte jí své zkušenosti a schopnosti! V dopise navrhněte, jakou pozici byste mohli ve firmě zastávat a požádejte o osobní setkání.
3. Dopis jako reakce na tip od známého – přítel vám prozradil, že by jeho firma potřebovala nového zaměstnance. Neváhejte a oslovte společnost zasláním průvodního dopisu a životopisu.
Jak má vypadat průvodní dopis?
Průvodní dopis by měl být zdvořilý, stručný a obsahově hodnotný. Personalista chce znát především fakta a květnatý básnický styl ho nejspíš příliš neohromí. Aby se vám dopis lépe psal, zkuste si ho rozdělit natři základní části.
V prvním odstavci vysvětlete, za jakým účelem dopis píšete. Ve druhém oddíle nabídněte své schopnosti a zkušenosti – zmiňte vaše vzdělání, praxi v oboru a reference. Můžete přidat nějakou zajímavost, například téma vaší diplomové práce. Žádost o osobní setkání a kontakty na vaši osobu patří do třetího oddílu.
Stejně jako každý jiný dopis by měl i průvodní dopis začínat oslovením a končit rozloučením s podpisem. Chybět by neměla ani hlavička s datem a adresou.
I když máte ze psaní dopisu obavy, zkuste se vyvarovat kopírování podobných textů z internetu nebo odborných příruček. Personalista ocení originalitu, která je důkazem vaší snahy. Ze psaní průvodního dopisu skutečně nemusíte mít strach. Sáhněte po papíru a tužce a vytvořte jednoduchý, stručný text, který dokáže zaujmout!
0 komentářů u “Vzor motivačního dopisu”